TC Kimlik Numarası Kaç Rakamdan Oluşur?Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası kaç rakamdır?

Ülkemizde uzun yıllardan sonra Mernis uygulaması hayata geçirildi. Böylece her vatandaşa bir numara verildi. Peki Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası kaç rakamdan oluşur? Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yıllarca çalışma yürüterek vatandaşların işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla TC numarası verildi. Peki TC kimlik numarası kaç hanelidir biliyor musunuz? Bazıları ezberden kendi kimlik numarasını bilemiyor, bazıları da adı gibi ezberlemiş. En doğrusu TC kimlik numarası doğru bilmek gerekiyor. Çünkü bütün işlemlerde kullanılmaktadır. TC kimlik numarası 11 haneden oluşmaktadır. Her Türk vatandaşına bir tane 11 rakamdan oluşan kimlik numarası verilmiştir.

TC kimlik numarası neden verildi

22 Ekim 2000 tarihinde de uygulamaya geçen TC kimlik numarası sayesinde vatandaşlar isim benzerliğinden, soy isim benzerliğinden kurtulmuştur. Kimlik tespit çalışmaları hızlı bir şekilde yapılmaktadır. TC kimlik numarası ile vatandaş doğumundan ölümüne kadar bütün işlemlerini o numara ile rahatça yürütebilmektedir. Kamu kurumları ve kuruluşları bilgi alışverişini kolaylaştırmış vatandaşın hizmetine hızlandırılmıştır. TC kimlik numarası kaç haneden oluşur diye sürekli birbirine soran vatandaşlar, iki tane bir sayısından oluştuğunu aklında tutabilir. Yani 11 haneli bir rakamlar dizisidir. T.C kimlik numarasında ilginç bir özellik bulunmaktadır. Kolay bir Parite ile hata bulma özelliğine sahip olan bu numaraların ilk 10 rakamı toplandığı zaman 11. rakamı oluşturmaktadır.TC kimlik numarasından farklı algoritmalar bulunmaktadır. Sizler de bütün işlemlerinizi kolayca yürütebilmek için kimlik numaranızı mutlaka tam ve doğru bir şekilde aklımızdan ezbere bilmeniz gerekir. Eğer bilmiyorsanız T.C kimlik no sorgulama ve doğrulama sistemine giriş yaparak oradan Kimliğimizi öğrenebilirsiniz. Unutmayın artık Hayatın her alanında işlemler TC kimlik numarası sayesinde yapılmaktadır. Eczaneye gittiğiniz zaman, bankaya gittiğimiz zaman, ehliyetinizi alırken, diplomanızı alırken, İşe girerken, bankada hesap açtırırken… aklınıza gelebilecek her alanda kimlik numarası istenmektedir. Eğer hala öğrenemediyseniz mutlaka birkaç dakikanızı ayırarak farklı kutlamalar yaparak öğrenebilirsiniz. Kalemle birkaç kere yazarak aklımızda tutmaya yardımcı olabilir. TC kimlik numarası kaç rakamdan oluşur diye merak edenlere yardımcı olduk. Kimlik numarası 11 haneden oluştuğunu ve mutlaka öğrenilmesi gerektiğini, tekrar hatırlatalım.

Bir önceki yazımız olan Müşteri hizmetlerine direk bağlanma başlıklı makalemizde müşteri temsilcisine anında bağlanma, müşteri temsilcisine çabuk bağlanma ve müşteri temsilcisine hızlı bağlanma hakkında bilgiler verilmektedir.Bu yazı 965 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebook’ta bizi bulun

DMCA.com Protection Status