Merkez Bankası telefon numarası Türkiye’de kredi ve para politikasını yürüten, banknot ihraç eden, devletin idari ve mali danışmanlığını yapan, veznedarlık görevini yapan, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin bağımsız ekonomik kurumu Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası telefon numarası sizlere gerekli durumlarda bilgi verecektir.

Merkez Bankası aynı zamanda bağımsız olarak para politikalarını belirlerken banknot adı verilen kağıt para basma yetkisini elinde bulunduruyor. Ayrıca Darphane, Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Madeni paralar da Merkez Bankası’nın emriyle tedavüe çıkarılmaktadır. Türkiye’de bankaların bütün hareketlerini kontrol altında tutan Merkez Bankası elektronik fon transferi adı verilen EFT, elektronik menkul kıymet transferi adı verilen EMKT sistemlerini takip etmektedir. Ayrıca dünyadaki bankalararası mali iletişim topluluğu üyesi olarak görev almaktadır.

Merkez Bankası telefonu kaç

Kurum Osmanlı Devleti’nden beri her türlü altın, döviz, kredi hacimleri düzenlemesi, iç ve dış ödemeleri gerçekleştirilmesi gibi ekonomik faaliyetlerini, Darphane, Hazine, Vakıflar, sarraflar, bedestenler ve loncalar gibi farklı görevleri geçmiş dönemlerde yürüterek günümüze kadar gelmiştir.

Merkez Bankası ile iletişime geçmek için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası telefon numarası olan 0312 507 50 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Merkez Bankası faks numarası kaç

Merkez Bankası faks numarası 0312 507 56 40 olarak ekonomik çevrelere hizmet vermektedir. Merkez Bankası’nın çalışma sistemi model para politikası stratejisi kabul edilen enflasyon hedeflemesi rejimi uygulamasına geçilerek resmin gerekli ön koşulları karşılanmaya çalışılmaktadır.Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

Merkez Bankası Faaliyetleri

Merkez Bankası kurumsal ve teknik alt yapısını güçlendirerek tahmin yeni modeller üzerinde geliştirmeler yapılarak veri seti daha da genişletilmeye çalışılmıştır. Araştırma ve Para Politikaları Genel Müdürlüğü ve Araştırma Genel Müdürlüğü tekrar yapılandırılarak iletişim politikalarının etkinliği artırılmıştır. Böylece Merkez Bankası iletişim Genel Müdürlüğü oluşturularak daha etkin iletişim kurulmaya çalışılmıştır. Merkez Bankası politika kararlarının öngörülebilir olması amacıyla para politikası kurulu toplantı tarihleri belli bir takım içerisinde önceden açıklanmaya geçilmiştir. Bütün bu süre zarfında 2006 senesinde açık enflasyon hedeflemesi uygulamasına geçilerek başarıyla yürütülmeye devam edilmektedir.

Merkez Bankası iletişim telefon numarası

Merkez Bankası iletişim telefon numarası ihtiyacı olanlara soranlara araştıranlar 0312 507 50 00 hizmet vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası enflasyonla mücadele etmek amacıyla önemli kararlar alarak para politikasını değiştirmiş, Türk parasının itibarını yükseltmek amacıyla farklı alanlarda yenilikler yapmıştır. 1 Ocak 2005 tarihinde Türk lirasından altı tane sıfır atılarak Merkez Bankası bugün itibarıyla nitelikli çalışan kaynağı ülkemizdeki gelişmeleri yakından takibi, dinamik yapısı sayesinde sürdürülebilir ve güvenilir bir kurum olarak ülke ekonomisine yön vermeye çalışmaktadır.

Merkez Bankası hakkında ne düşünüyorsunuz

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘nın çalışmaları ile ilgili düşüncelerinizi konu altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İSKİ Telefon Numarası başlıklı makalemizde İSKİ, İski Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası ve İski Müşteri iletişim tel. Numarası hakkında bilgiler verilmektedir.Bu yazı 748 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebook’ta bizi bulun

DMCA.com Protection Status