IBAN Numarası Kaç Rakamdan OluşurIBAN numarası ne işe yarar, kaç rakamdan oluşur, nerelerde kullanılır, bu numarayı kullanmak zorunlu mudur?Evet bu gibi sorularınızın cevabını vermek amacıyla yaptığımız araştırmayı sizlerle paylaşacağız. sizlere kısa ve öz ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirme yatacağız.

IBAN ne demektir? Sizin anlayacağınız şekilde açıklamak gerekirse; uluslararası hesap numarası anlamına gelir. Yani güvenli ve hızlı bir şekilde dünyanın herhangi bir noktasındaki başka bir hesap numarasına para gönderebilme fırsatı sunmaktadır.

IBAN bilgilerinizle havale yapabilirsiniz. EFT yapabilirsiniz. Havale ile EFT arasındaki fark nedir? Aynı banka üzerinden para gönderilecekse buna hava denir.  Yani sizin x Bankası’nda hesabınız var. Para göndereceğiniz kişinin hesap numarası da sizin gönderdiğiniz x Bankasıyla aynı ise o zaman aynı banka olduğu için yapılan işleme havale denir. Bu para transferi ücretsiz yapılır.

EFT nedir? Female Viagra order Farklı bankaların birbirine para gönderme ya da para transferi işlemine EFT denir. Biraz önceki açıkladığımız örneğin tam tersidir. Sizin x Bankası’nda hesabınız var ve bir başkasına para göndereceksiniz. O kisinin hesap numarası y Bankası’nda Z Bankası’nda C Bankası’nda… Yani farklı bankalardan yapılan para transferi hesap işlemidir.

IBAN Numarası Kaç Rakamdan Oluşmaktadır? fluoxetine cheap

Ülkemizin Avrupa Birliği standartları gereği yapılan düzenlemelerden birisidir. Hayatımıza giren IBAN yani Uluslararası Bank Account Number (uluslararası hesap numarası) hesap gönderme para gönderme işlemlerinizi kolaylaştırmaktadır.

IBAN numarası 26 rakamdan oluşmaktadır. Kendi arasında bazı gizli numaraları bulunmaktadır. Örneğin baş tarafında hesap numarası sahibinin bağlı bulunduğu ülkenin kodu yer almaktadır. Bizim ülkemizin uluslararası trafik kodu TR olduğu için büyük harflerle iban numarasından önce tr kodu yazılır.  Daha sonra bankanın kodu, şube kodu sonrasında ise orta sıralarda sizin uluslararası hesap numaranı bulunur.IBAN numarasının son tarafında ise sizin uluslararası olmayan hesap numaranız bulunmaktadır. Eğer Iban numaranızı elimize alıp eline boyuna incelerseniz hesap numarasının son tarafta olduğunu görürsünüz.

IBAN numarası sorgulama

Her ülkenin kendine göre IBAN numarası şifreleme ve kodlama yöntemi farklıdır. Bu sebeple bazı durumlarda IBAN numaralarında yanlışlık ortaya çıkmaktadır. Numaranın doğru mu yanlış mı olduğunu IBAN numarası doğrulama sistemi hizmeti veren bankaların sunduğu fırsattan faydalanarak da öğrenebilirsiniz. Bunun için en doğru yöntem hangi bankadan hesap numarası aldıysanız o bankanın IBAN numarası doğrulama sistemine girmenizi tavsiye ederiz.
generic amoxil

IBAN numarası sorgulamasını nasıl yaparım

Hesap numarası aldığınız bankanın internet bankacılığına girerek IBAN sorgulama bölüme giriniz.  Sonra hesap tipi seçiniz. Çünkü Dolar hesabı, Euro hesabı ya da TL hesabı iban numaraları farklıdır. Hesap tipinizi şişti seçtikten sonra şubenizi seçiniz. Hesap açtırdığınız şubeyi bularak seçimi yapınız. Daha sonra size verilen banka kartı, banka cüzdanı, dekont… üzerinden Iban numaranızı yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Emin olduktan sonra işlemlerinize devam ediniz.

Sizlere IBAN nedir,  IBAN sorgulama nasıl yapılır, IBAN numarası kaç rakamdan oluşur, anlayabileceğini şekilde özetleri özetledik.

Herhangi bir sorun yaşadıysanız, yaşadığımız sıkıntıyı konu altına yazarsanız sizlere gerekli desteği sağlarız.

Bir önceki yazımız olan Muş Alparslan Üniversitesi Hakkında başlıklı makalemizde Muş Alparslan Üniversitesi Çağrı Merkezi telefon numarası, Muş Alparslan Üniversitesi iletişim bilgileri ve Muş Alparslan Üniversitesi öğrenci işleri telefon numarası hakkında bilgiler verilmektedir.Bu yazı 462 kere okundu.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.

Facebook’ta bizi bulun

DMCA.com Protection Status